Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Na kondycję paznokci ma wpływ wiele czynników takich jak dieta( brak substancji odżywczych, soli mineralnych i witamin), sposób piłowania i sprzęt do tego(problem wynika z piłowania w dwie strony, rodzaju pilnika), mocne detergenty( myć naczynia w rękawiczkach!), zbyt częste moczenie paznokci w wodzie, szczególnie ciepłej i z dodatkiem detergentów, mróz, zimno, wiatr, choroby paznokci lub ogólnoustrojowe, urazy w okolicach macierzy paznokcia, obgryzanie paznokci, problemy hormonalne(ciąża, dojrzewanie, menopauza).

Dlatego też aby zapobiec rozdwajaniu się paznokci zapobiegnie stosowanie tylko pilniczka szklanego, ewentualnie tekturowego. Należy również stosować odżywki przeznaczone do pielęgnacji rozdwajających się paznokci. Można także stosować kąpiel w podgrzanej oliwie z oliwek, w ziołowym naparze lub parafinie.

Przy rozdwajaniu się paznokci należy wyeliminować czynniki sprzyjające, czyli środki chemiczne, zbyt długie moczenie w wodzie, zmywacz z acetonem, zła dieta, metalowe pilniczki do piłowania paznokci.