Mycie włosów odżywką?

Osoby z wrażliwą skórą głowy lub przetłuszczającymi włosami doszły do wniosku, że włosy można myć odżywką. Jednakże odżywka nadająca się do mycia musi w swym składzie posiadać jeden ze składników pełniący rolę detergentu, czyli behentrimonium chloride, cetrimonium chloride, benzalkonium chloride, tallowtrimonium chloride. Dodatkowo nie powinna zawierać ciężkich silikonów, a także nie powinna zawierać również parafiny, ani olejów wysoko w składzie.

Inne zasady dotyczące odżywki myjącej to posiadanie krótkiej listy składników i dużą pojemność, gdyż zużywa się jej więcej niż szamponu.

Należy pamiętać, że mycie włosów odżywką polecane jest osobom, które codziennie myją głowę, mają suche i zniszczone włosy lub mają wrażliwą skórę głowy. Zastępując szampon odżywką do mycia włosów można osiągnąć takie efekty jak nawilżone włosy, włosy bardziej miękkie i lśniące, odżywione. Zalety tej metody mycia włosów przewyższają jej wady takie jak włosy nie mają tyle objętości co po umyciu szamponem, w przypadku nieumiejętnie dobranego kosmetyku, włosy staną się przyklapnięte, a w przypadku źle nałożonego i spłukanego produktu włosy będą ulizane i niedomyte.